svētdiena, septembris 20

Kā iemānīt sevi kļūt par labāku cilvēku

Iedomājies - kādu dienu tu humpalās rokoties pa sava izmēra džinsiem atrodi džinsu lampu, no kuras ārā iznāk džins - viņš saka "Hei - šitās ir humpalas, so negaidi 3 vēlēšanās, bet es tev varu piedāvāt tādu dīlu - mēs varam padarīt tevi par labāku cilvēku, vai arī nedarīt neko".
Droši vien lielākā daļa no mums izvēlētos pirmo variantu. Šis, protams, ir riktīgi kruti, bet visai tālu no realitātes. Gan tādēļ, ka tava izmēra džinsu humpalās nav, gan arī tāpēc, ka jebkāda veida sevis paša attīstīšana visticamāk nenāk tikai no vēlēšanās vien - ir jāiegulda kaut kāds darbs. 
Man kā slinkam programmētājam šāds fakts, godīgi sakot, šķiet kā personisks uzbrukums. Un, ja esam pazīstami, iespējams nojautīsi, ka ja tu kaut kādā šādā veidā mēģināsi negodīgi čakarēt manu dzīvi, visticamāk es pačakarēšu arī tavējo. Bet ko darīt? Tā konkrēti es droši nezinu, bet pastāstīšu ko es mēģināju!

Pagājušajā augustā gan manā gan Lāsmas uzņēmumā notika gada plānošana izmantojot OKR metodi - īsumā tu uzstādi sev konkrētu gada izaugsmes stratēģiju (objective), sadali tos kaut kādos izdarāmos un izmērāmos darbos (key results) un tad attiecīgi mēģini tos izdarīt. Diskutējot par to cik reālistiski un sakarīgi tie ir uzņēmuma līmenī nonācām pie secinājuma - hei - šo pašu stratēģiju taču mēs varētu izmantot arī savas personīgās dzīves uzlabošanai. Viss kas ir nepieciešams - noīrē uz divām dienām AirBnB kaut kur laukos, pirmajā vakarā dodies sēņot, lai tādā meditatīvā noskaņā pārdomātu savu esošo dzīves un prāta stāvokli, un nākamo dienu vari pavadīt mērķu plānošanai un prezentēšanai visām pārējām iesaistītajām pusēm. Un tā rezultātā mums ir radusies prezentācija "Valters 2020  - I'm a good boy and I can do things".

Visu prezentācijas saturu es šeit nesharošu jo es nezinu cik nojūgušies cilvēki lasa šo blogu, taču varu padalīties ar pāris slaidiem. Lūk viens no tiem:











Tā tad mans plāns bija šāds - sadalām visu pa kategorijām - katrai kategorijai izvirzām darāmo lietu sarakstu un mēģinām uzstādīt benchmarku (tā kā šis bija mans pirmais gads ar nopietnu plānošanu, ir grūti izvirzīt konkrētus mērķus - saprast cik daudz reižu iet uz sporta zāli, ja tu to nedari vispār ir visai pagrūti).

Galvenā atslēga šajā visā - mēs skaitām tika katras lietas darīšanas reizes, nevis kvalitāti.
Mans plāns bija tāds - ja es uzstādu sev mērķi sportot 5h nedēļā, un pirmo mēnesi es to nesasniegšu, man tas šķitīs pārāk grūti, motivācija nokritīs un beigās es to nedarīšu vispār. Tā vietā es izlēmu - man ir vienkārši reizi nedēļā (šo es vēlāk paaugstināju) jāaiziet uz sporta zāli. Es varu aiziet vienkārši uz saunu. Es varu aiziet un paskriet 2 minūtes un nākt mājās. Realitāte ir tāda, ka tajā brīdī kad tu esi ieguldījis 20min kārtojot sporta somu un ejot uz zāli, tās 2 minūtes šķiet pārāk maz, lai atpelnītu pārējo ieguldīto effortu. So tu izdari vēl 20. Bet tad es domāju - hei, nu ja es nodedzināšu 350kalorijas tad vispār šī būs uzskatāma par normālu sportošanas reizi, so tu izspied vēl to limitu.
Līdzīgi ir ar citām lietām - 2019. gadā es izlasīju 6 grāmatas un man tas šķita par maz. Bet uzstādīt mērķi izlasīt 12 šķita pārāk traki, ja nu es tur sāku lasīt kaut ko riktīgi resnu un pa mēnesi nepabeidzu? Tagad es esmu iekavējis un nekad nepabeigušu lasīt. Tā vietā es ar sevi norunāju lasīt 3x nedēļā vismaz 10 minūtes. Reāli, ja grāmata ir interesanta, es reizēm turpinu viņu lasīt 4h. Reizēm, protams, man nav tik daudz brīva laika, jo ir arī jākurī zāle, bet tās 10minūtes tu vienmēr vari atrast. Kāds ir rezultāts? 17 grāmatas. 17. Ja kāds man teiktu, ka man ir jāuzstāda mērķis izlasīt 17 grāmatas gada laikā, es prasītu vai tas cilvēks manā vietā tad ies gan uz darbu gan randiņiem. Bet izrādās viss, ko tas prasa ir piespiest sevi to darīt vismaz 10min 3x nedēļā.
Lūk tas tad arī mans galvenais secinājums - nav jēga uzstādīt mega-mērķus, kuru sasniegšana nav vispār saprotama. Nav jēgas plānot kā gada laikā tu no cilvēka, kas nevar uzkāpt uz 3. stāvu kļūsi par kultūristu un citas vaiprātīgas idejas. Viss kas ir nepieciešams ir mazas saprātīgas rutīnas, kas lēnām tevi ved virzienā, ko pats uzskati par derīgu.

Lai to visu uzturētu es sāku lietot Daylio - appu, kas patiesībā paredzēts garastāvokļu trackošanai, taču tā vienkāršais interfeiss bija perfekts, lai sekotu līdzi izdarītajām lietām. Otrkārt - tu vari uzstādīt mērķus katrai nedēļai (piemēram lasīt 3x  nedēļā), kas to padarīja par tādu kā spēli - ja man ir konkrēti skaidri redzams, kas man ir jādara un cik tālu es esmu līdz beigām, manas smadzenes pašas uzķeras uz lietu darīšanas tikai lai saņemtu to 100% padarītā dopamīna balviņu :D Treškārt - ir reāli vieglāk darīt lietas, ja tev ir plāns. Bieži pārnākot no darba mājās man reāli nestrādā galva gana labi, lai es vispār pats spētu izdomāt kas man dzīvē jādara. Tā rezultātā bieži es "netīšām" vienkārši 3h noscrolloju Facebook, vai arī uzkuriju džointu, lai atslēgtos no darba domām. Tagad vienalga cik stulbs es jūtos-  ja es redzu, ka man ir palikusi 1 reize sporta zālei, es vienkārši izdaru to uzreiz. Pēc tam arī galva strādā labāk. Ceturtkārt - visas savas satrackotās aktivitātes tu gada beigās vari izeksportēt kā csv un savilkt kopā statistiku. Varbūt ne katram ir boneris skatoties uz datiem, bet čista zinu, ka neesmu tāds vienīgais. To kā man gāja ar atsevišķām aktivitātēm pa mēnešiem vari izčekot infogram chartā pašā apakšā.

Tad kā man kopā gāja? Lūk rezultātu slaids:













Mana skaitīšanas stratēģija - 0 punkti par neizdarīto, 0.5 par kko halfassed un 1 par čista izdarīto. Kopā pa pirmo gadu 62% no iespējamā punktu skaita. Nav protams 100%, bet kopumā rezultāts ir krietni labāks nekā es varētu būt gaidījis, īpaši ņemot vērā, ka man nebija ne jausmas kur likt kaut kādus benchmarkus lietu darīšanai, ne arī kas vispār ir tas, ar ko obligāti būtu jānodarbojas (pāris plāni nofeiloja vienkārši tāpēc, ka sapratu, ka tos darīt nav absolūti nekādas jēgas. Mans 2021 (2020.sep - 2021.sep) plāns jau ir krietni kondensētāks - kategorijas ir tikai 4, un katrai no lietām ir konkrēts skaits reižu cik tās jāizdara.

Bonusā - lūk dati, par to cik daudz dažas no lietām darīju katrā mēnesī. 


Ceru, ka šis kādam no jums atvieglos plānošanu un vēlmi uzlabot sevi. Attīstība nebeidzas līdz ar vidusskolu, un tev nav jābūt megaģēnijam vai jāinvestē viss savs brīvais laiks, lai tas atmaksātos. Ja šodien tu vari veltīt 5 minūtes, lai dienas beigās būtu labāks, kā no rīta - why not? Tas nav tik dārgi :)
Lūk, produktīva dzīve!

5 komentāri:

  1. Es trekošanai izmantoju Habits. Vienkārši un ērti. Arī var eksportēt datus uz CSV. Var uzlikt cik bieži vēlies ko darīt, kā arī uzlikt atgādinājumus.

    AtbildētDzēst
  2. Habitica arī ir foršs apps. Tur savu paradumu izsekošanā ielikts gamification princips, kurš (vismaz kādu brīdi) arī darbojas.

    AtbildētDzēst
    Atbildes
    1. Habitica kaut kad sen mēģināju! Konceptuāli man patika, taču praksē tur šis tas neiecepīja un pārtraucu lietot. Nelikās ērti. Nepatika, ka taski skaitās vieglāki jo biežāk tu izdari un visa tā naudas krāšana un pirkšana kaut kā arī līdz galam nepaķēra. Daylio nav obligāti labākais, bet man principā bija nepieciešams tikai - uzstādīt mērķu skaitu periodā + vienkāršu interfeisu + eksportu.

      Dzēst
  3. Valters, paldies par rakstu. Man kā dīvainim, kurš Tevi lasa - baigi noderīgi izrādījās. Galvā dzima doma, ka mosh arī šitādu plānošanu pamēģināt. Vai Tu varētu elaborēt - kas Tev iet apakšā zem dažādām sadaļām?

    AtbildētDzēst
    Atbildes
    1. Šī gada plānā esmu reducējis uz 4 kategorijām un par benchmarkiem izmantoju šajā gadā sasniegto. Tad nu:
      [Body]
      Gym [ >=105 times]
      Smoking [<=24 times of tobacco use]
      Quality food- [<=53 times of meat use]
      Snacks - [<=1 snack a day]
      Floss [>=52 times]
      Fizioterapeits [>=1]

      [Mind]
      Blog [>=11]
      Code [>=1 finished project]
      Drawing [>=13]
      Meditation [>=71]
      Diary [>=12]
      Books [>=105x]

      [Social & free time]
      Friend time [>=63] ( Jā es esmu tik sociāls, ka man jāplāno satikties ar draugiem :"D)
      Giving back [>=2]
      Dates (Organised by me) [>=12]
      Social stuff (FB/Insta/Twitter/ small shit / blog) [>=42]
      Exploration (ekskursijas) [>=12]
      Cool party [>=1]

      [Finance]
      Savings [>=x]
      Passive income [>=x]
      Investment [>=x]
      One app on app store [>=1]

      Dzēst